Worx WG084E.9 40V Li-Ion PowerShare / Pro Brushless Cordless Brushcutter & Line Trimmer - Bare (255YU)
Powerful brushcutter with a brushless motor. Features a thread spool, 3-tooth blade and bike handle. Split shaft ensures easy transportation, while the spindle-lock system allows for quick cutter set changes. Also includes a soft-grip handle for added comfort. Powered by 2 x Worx 20V Li-ion batteries (sold separately). Compatible with all Worx PowerShare and PowerShare Pro Battery Platform enabling batteries to run across multiple cordless Worx tools for increased flexibility, agile handling and manoeuvrability.
- Bump-Feed Head & 3-Tooth Blade
- Bike Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- Dual-Line Spool
- Universal Adjustable Bike Handle
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Worx Grass Trimmers
Powerful brushcutter with a brushless motor. Features a thread spool, 3-tooth blade and bike handle. Split shaft ensures easy transportation, while the spindle-lock system allows for quick cutter set changes. Also includes a soft-grip handle for added comfort. Powered by 2 x Worx 20V Li-ion batteries (sold separately). Compatible with all Worx PowerShare and PowerShare Pro Battery Platform enabling batteries to run across multiple cordless Worx tools for increased flexibility, agile handling and manoeuvrability.
- Bump-Feed Head & 3-Tooth Blade
- Bike Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- Dual-Line Spool
- Universal Adjustable Bike Handle
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Worx Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Brushcutter |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | PowerShare / Pro |
| Brand | Worx |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Bump-Feed Head & 3-Tooth Blade |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 120 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 255/380 mm |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 255/380 mm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Bike Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | WG084E.9 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Length | 170 cm |
| Product Type | Brushcutter & Line Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 4.6 kg |
| Vibration Level | 5.0 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
WG084E.9, dual port charger, safety guard, brushcutter blade, bike handle, trimmer head, harness, hex key and wrench.