Worcester Bosch EasyControl 7 738 112 351 Wireless Key (257HR)
Wireless key for EasyControl ensures reliable wireless communication between the controller and the heater. With the key acting as a wireless receiver between the control and the boiler, the EasyControl becomes a smart internet-connected room thermostat that offers customers a simple and stylish solution to managing their heating. Compatible with the Worcester Bosch EasyControl smart thermostat.
- Suitable for Combi & System Boilers
- Fits Custom Backplate
- Rechargeable Battery-Operated
- No Key Override
- LED Indicator
- Internet Connection Required
Wireless key for EasyControl ensures reliable wireless communication between the controller and the heater. With the key acting as a wireless receiver between the control and the boiler, the EasyControl becomes a smart internet-connected room thermostat that offers customers a simple and stylish solution to managing their heating. Compatible with the Worcester Bosch EasyControl smart thermostat.
- Suitable for Combi & System Boilers
- Fits Custom Backplate
- Rechargeable Battery-Operated
- No Key Override
- LED Indicator
- Internet Connection Required
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Worcester Bosch |
| Central Heating Control Type | Receivers |
| Colour | White |
| Compatible Boiler Type | Combi & System Boilers |
| Current Type | DC |
| Fitting Requirements | Can be Fitted by Competent DIYer |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Hertz (Hz) | 50/60 Hz |
| Indicator Type | LED Indicator |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | EasyControl |
| Model No | 7 738 112 351 |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Override Facility | No Key Override |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 15 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Product Type | Key |
| Product Width | 65 mm |
| Receiver Mount Type | Fits Custom Backplate |
| Receiver Power Source | Rechargeable Battery-Operated |
| Receiver Voltage | 14.3-16 V DC |
| Smart Hub Requirement | Internet Connection Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wireless |