Wooster Sherlock Mini Paint Roller Frame 4 1/2" (169JP)
Mini-roller with full-feature frame and comfortable handle. Strong shank and cage locks onto sleeves and spins smoothly without dragging, improving paint distribution and precision. Durable to perform through all jobs. Features 'Sherlock-knock' to remove roller sleeves with less mess. Easy to clean with all paint types. Designed to work with all Wooster 4½" mini roller sleeves, Pelican Paint Scuttle and to quick-lock onto Sherlock GT poles.
View all: Wooster Paint Rollers
Mini-roller with full-feature frame and comfortable handle. Strong shank and cage locks onto sleeves and spins smoothly without dragging, improving paint distribution and precision. Durable to perform through all jobs. Features 'Sherlock-knock' to remove roller sleeves with less mess. Easy to clean with all paint types. Designed to work with all Wooster 4½" mini roller sleeves, Pelican Paint Scuttle and to quick-lock onto Sherlock GT poles.
View all: Wooster Paint Rollers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wooster |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Sherlock |
| Pack Size | 1 |
| Paint Roller Type | Roller Frames |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 4 1/2 " |
| Product Type | Mini Paint Roller Frame |
| Roller Core Size (Imperial) | 3/4 " |
| Roller Width (Imperial) | 4 1/2 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | PRJ Distribution Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 11, G3 Business Park, Shoreham-by-Sea, West Sussex, BN43 6AN |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.woosterbrush.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | PRJ Distribution Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Landscape House, Baldonnell Business Park, Baldonnell, Dublin, D22 P3K7, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.woosterbrush.co.uk |