Wooster Big Ben Paint Roller Frame 18" (5763X)
The colour for this product has been updated. You may receive this item in either the colour shown or the old colour. There are no changes to the specification.
Lightweight and strong polypropylene construction. No metal swarf issues. Double-arm, quick-fitting frame for 18" rollers. Re-inforced threads and GT Pole compatible.
- Polypropylene Construction
- Quick-Fitting, No Adjustment Needed
- Reinforced Threads
- GT Pole Compatible
View all: Wooster Paint Rollers
Lightweight and strong polypropylene construction. No metal swarf issues. Double-arm, quick-fitting frame for 18" rollers. Re-inforced threads and GT Pole compatible.
- Polypropylene Construction
- Quick-Fitting, No Adjustment Needed
- Reinforced Threads
- GT Pole Compatible
View all: Wooster Paint Rollers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wooster |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Big Ben |
| Pack Size | 1 |
| Paint Roller Type | Roller Frames |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 18 " |
| Product Type | Paint Roller Frame |
| Roller Core Size (Imperial) | 1 1/2 " |
| Roller Width (Imperial) | 18 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | PRJ Distribution Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 11, G3 Business Park, Shoreham-by-Sea, West Sussex, BN43 6AN |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.woosterbrush.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | PRJ Distribution Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Landscape House, Baldonnell Business Park, Baldonnell, Dublin, D22 P3K7, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.woosterbrush.co.uk |