Wiha VDE Combination Pliers 9" (225mm) (875KW)
Pliers with corrosion-resistant, chrome-plated surface and extra-long cutting edge. Features DynamicJoint design to reduce cutting effort, offering comfort and reduced strain during prolonged use, and OptiGrip for secure, non-slip grip. Ideal for professionals.
- Cuts Up To 50mm² Copper Wire
- Multi Heads
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Wiha Pliers & Cutters
Pliers with corrosion-resistant, chrome-plated surface and extra-long cutting edge. Features DynamicJoint design to reduce cutting effort, offering comfort and reduced strain during prolonged use, and OptiGrip for secure, non-slip grip. Ideal for professionals.
- Cuts Up To 50mm² Copper Wire
- Multi Heads
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Wiha Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 110 mm |
| Brand | Wiha |
| Cutting Capacity | 50 mm² |
| Cutting Head Type | Multi Heads |
| Degree of Hardness | 44 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 9 " |
| Length (Metric) | 225 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 0 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 0 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 0 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Copper Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Aluminium & Copper |