Wiha QuickFix Water Pump Pliers 10" (250mm) (424KW)
Durable, robust water pump pliers with box-type, precision-stepped joint for automatic and precise setting. Features dirt-resistant, hardened teeth for a reliable, long-lasting grip, integrated clamping protection to prevent crushing injuries, and anti-slip handles for secure grip in oily or wet conditions. Slim head and joint design for access to confined areas. Suitable for gripping pipes, angular profiles and hexagon nuts.
- Max. Jaw Opening: 40mm
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Non-Slip Handle
- Locking Mechanism
- 24 x Locking Jaw Positions
View all: Wiha Waterpump Pliers
Durable, robust water pump pliers with box-type, precision-stepped joint for automatic and precise setting. Features dirt-resistant, hardened teeth for a reliable, long-lasting grip, integrated clamping protection to prevent crushing injuries, and anti-slip handles for secure grip in oily or wet conditions. Slim head and joint design for access to confined areas. Suitable for gripping pipes, angular profiles and hexagon nuts.
- Max. Jaw Opening: 40mm
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Non-Slip Handle
- Locking Mechanism
- 24 x Locking Jaw Positions
View all: Wiha Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wiha |
| Degree of Hardness | 44-46 HRC |
| Jaw Length | 20 mm |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 40 mm |
| Model Name | QuickFix |
| No. of Locking Jaw Positions | 24 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Water Pump Pliers |