Wiha Industrial Waterpump Pliers 10" (250mm) (452KW)
Industrial water pump pliers crafted from high-quality, tempered chrome-vanadium molybdenum steel, with hardened teeth. Features double-guided box joint for stability and reliability, offering secure locking across 9 detent positions, with push button for quick adjustment. Designed for comfortable, fatigue-free operation over prolonged periods, with ergonomic non-slip handle for a secure grip in oily or wet conditions. Integrated clamping protection prevents crushing injuries. Suitable for gripping and manoeuvring materials such as pipes, angular profiles and hexagon nuts. Ideal for professional use.
- Max. Jaw Opening: 50mm
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Push-Button Locking Mechanism
- 9 x Locking Jaw Positions
View all: Wiha Waterpump Pliers
Industrial water pump pliers crafted from high-quality, tempered chrome-vanadium molybdenum steel, with hardened teeth. Features double-guided box joint for stability and reliability, offering secure locking across 9 detent positions, with push button for quick adjustment. Designed for comfortable, fatigue-free operation over prolonged periods, with ergonomic non-slip handle for a secure grip in oily or wet conditions. Integrated clamping protection prevents crushing injuries. Suitable for gripping and manoeuvring materials such as pipes, angular profiles and hexagon nuts. Ideal for professional use.
- Max. Jaw Opening: 50mm
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Push-Button Locking Mechanism
- 9 x Locking Jaw Positions
View all: Wiha Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wiha |
| Degree of Hardness | 44-46 HRC |
| Jaw Length | 20 mm |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 50 mm |
| No. of Locking Jaw Positions | 9 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Industrial Waterpump Pliers |