Wiha Diagonal Cutters 8" (200mm) (419KW)
Heavy duty diagonal cutters with classic handle. Features DynamicJoint design, which ensures optimal hand force application for reduced effort required while cutting, and reduced strain during use. Semi-circular head offers a clean-cut edge. Especially suited to applications in the field of mechanics.
- Cuts Up To 4.2mm Multi-Material
- Flush Cut
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
View all: Wiha Pliers & Cutters
Heavy duty diagonal cutters with classic handle. Features DynamicJoint design, which ensures optimal hand force application for reduced effort required while cutting, and reduced strain during use. Semi-circular head offers a clean-cut edge. Especially suited to applications in the field of mechanics.
- Cuts Up To 4.2mm Multi-Material
- Flush Cut
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
View all: Wiha Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 79 mm |
| Brand | Wiha |
| Cutting Capacity | 4.2 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Degree of Hardness | 64 HRC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4.2 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Cable Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Diagonal Cutters |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Cable & Wire (Hard, Medium & Soft) |