Wiha BiCut VDE Diagonal Cutters 8" (200mm) (218KW)
Heavy duty, dual-mode diagonal cutters with corrosion-resistant, chrome-plated plier surface. Features BiCut design, with the option to operate in standard mode to cut items such as cables or nails, or switch to high-performance for cutting exceptionally hard materials. High-performance mode also requires less hand force for reduced risk of strain, cramp or slipping. Back of the handles feature extra wide design, with integrated soft and hard zones for comfort while working. Suitable for cutting materials ranging from soft to extremely hard, such as cables, nails, screws, bolts, wire rope, spring wire, and chains.
- Cuts Up To 3.5mm Multi-Material
- Flush Cut
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Wiha Pliers & Cutters
Heavy duty, dual-mode diagonal cutters with corrosion-resistant, chrome-plated plier surface. Features BiCut design, with the option to operate in standard mode to cut items such as cables or nails, or switch to high-performance for cutting exceptionally hard materials. High-performance mode also requires less hand force for reduced risk of strain, cramp or slipping. Back of the handles feature extra wide design, with integrated soft and hard zones for comfort while working. Suitable for cutting materials ranging from soft to extremely hard, such as cables, nails, screws, bolts, wire rope, spring wire, and chains.
- Cuts Up To 3.5mm Multi-Material
- Flush Cut
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Wiha Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 62.5 mm |
| Brand | Wiha |
| Cutting Capacity | 3.5 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Degree of Hardness | 44 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 3.5 mm |
| Model Name | BiCut |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Side/Diagonal Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Diagonal Cutters |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Cable, Fixings & Wire (Hard, Medium & Soft) |