Wera Kraftform Kompakt 18 Imperial 1 Tool Finder VDE Interchangeable Insulated Screwdriver Set 18 Pieces (559VM)
Wera Kraftform Kompakt 18 Imperial 1 Tool Finder is an 18-piece VDE insulated screwdriver set, essential for electricians and trade professionals working with live electrical circuits. The set includes 2 ergonomic bitholding screwdrivers with anti-roll protection and 12 VDE-tested interchangeable blades, colour-coded and laser-engraved for easy identification. Practical spinning function. 4 control cabinet keys are also supplied, making it ideal for various electrical installation and maintenance tasks. All components are supplied in a robust belt pouch for organised access, and self-adhesive hook and loop fastener strip for attaching to the Wera 2go carrying system or workshop trolleys for convenient transport on site. Can also be attached to the wall, shelf or workshop trolley.
- Chrome Molybdenum Steel Blades
- Ergonomic Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
- Interchangeable Blades
- 'Take it Easy' Colour Coding
View all: Wera Screwdrivers
Wera Kraftform Kompakt 18 Imperial 1 Tool Finder is an 18-piece VDE insulated screwdriver set, essential for electricians and trade professionals working with live electrical circuits. The set includes 2 ergonomic bitholding screwdrivers with anti-roll protection and 12 VDE-tested interchangeable blades, colour-coded and laser-engraved for easy identification. Practical spinning function. 4 control cabinet keys are also supplied, making it ideal for various electrical installation and maintenance tasks. All components are supplied in a robust belt pouch for organised access, and self-adhesive hook and loop fastener strip for attaching to the Wera 2go carrying system or workshop trolleys for convenient transport on site. Can also be attached to the wall, shelf or workshop trolley.
- Chrome Molybdenum Steel Blades
- Ergonomic Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
- Interchangeable Blades
- 'Take it Easy' Colour Coding
View all: Wera Screwdrivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bit Holder Size | 9mm Hex |
| Blade Material | Chrome Molybdenum Steel |
| Brand | Wera |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Carrying Facility | 2go System |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Magnetism | Non-Magnetised |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Kraftform Kompakt 18 Imperial 1 Tool Finder |
| Model No | 05006616001 |
| Overall Length | 205 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 18 |
| Product Type | Insulated Screwdriver Set |
| Screwdriver Product Type | Interchangeable |
| Screwdriver Tip Size | Mixed |
| Screwdriver Tip Type | Mixed |
Product Contents
2 x 817 VDE blade-holding handles (9 x 98mm), 12 x 157mm blades: 2 x VDE 62 i (PH1 and PH2), 2 x VDE 62 i PH/S (#1 and #2), 2 x VDE 65 i PZ/S (#1 and #2), 4 x VDE 60 i (0.4 x 2.5, 0.6 x 3.5, 0.8 x 4.0 and 1.0 x 5.5mm), 2 x VDE 68 i (#1 and #2); 4 x 89mm control keys: 96 VK (6.3mm), 97 VK (8.1mm), 98 DK and 99 FL; hook and loop fastener strip 70 (50 x 70mm).