Wago 24A Light Junction Box 39 x 95 x 29mm Grey (8423F)
Multipurpose electrical junction enclosure with integrated adjustable cable clamps. Designed for use with Wago 224 series connectors (sold separately). Supports upto 6 cables. Fits through a 60mm dia. downlighter hole.
- Polypropylene Construction
- Quick, Simple & Easy to Use
- No Specialist Tools Required
- IP2X
View all: Wago Junction Boxes
€1.95Inc Vat
0 in stock in Dublin - Kylemore Road | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Multipurpose electrical junction enclosure with integrated adjustable cable clamps. Designed for use with Wago 224 series connectors (sold separately). Supports upto 6 cables. Fits through a 60mm dia. downlighter hole.
- Polypropylene Construction
- Quick, Simple & Easy to Use
- No Specialist Tools Required
- IP2X
View all: Wago Junction Boxes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wago |
| Cable Supplied | Cable Not Supplied |
| Colour | Grey |
| Construction Material (Electrical) | Polypropylene |
| Current Rating | 24 A |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP2X |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 207-3303 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 95 mm |
| Product Height | 29 mm |
| Product Type | Light Junction Box |
| Product Width | 39 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | WAGO |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Z2 Handley Road, Houlton, Rugby, Warwickshire, CV23 1GA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.wago.com/gb |
| z4 - EU Manufacturer Name | WAGO GmbH & Co. KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansastr. 27, Minden, 32423 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@wago.com |