Viva 273-318mm Adjustable Height Dual 3-Part Syphon 1 1/4" (284HR)
Easily adjusts in height to allow it to fit in most toilets. Internal overflow to prevent flooding. Dual-flush function and multiple flushing volumes give greater control.
- 1 1/4" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- 7.5"- 9.5" Adjustable Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Demountable For Easy Servicing
View all: Viva Fill & Flush Valves
Easily adjusts in height to allow it to fit in most toilets. Internal overflow to prevent flooding. Dual-flush function and multiple flushing volumes give greater control.
- 1 1/4" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- 7.5"- 9.5" Adjustable Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Demountable For Easy Servicing
View all: Viva Fill & Flush Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Height |
| Brand | Viva |
| Compatible Cistern Description | Compatible with Most Lever-Operated Cisterns |
| Construction Material (Plumbing) | ABS & Polyproylene |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 1 1/4 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 212 mm |
| Product Height | 273-318 mm |
| Product Type | 3-Part Syphon |
| Valve Product Type | Siphons |
| Volume | 6/7/9 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |