V-Tuf B1.999 Water Sprinkler with Mount 20m² (391FN)
Impact sprinkler head manufactured from chrome-plated solid brass, mounted on robust skid base. Can be adjusted to deliver water over a full or part circle, and used as a standalone item or added to an existing irrigation system. Adjustable spray angle allows a spray area between 18-29m. Sprays up to 14.5m. Heavy duty chrome-plated brass Hozelock-style male KCQ inlet. Ideal for the irrigation of sports turf, ornamental and amenity lawns, amenity vegetation, nurseries and landscapes.
- Water Flow: 1000Ltr/hr
- Adjustable Spray Angle
View all: V-Tuf Garden Sprinklers
Impact sprinkler head manufactured from chrome-plated solid brass, mounted on robust skid base. Can be adjusted to deliver water over a full or part circle, and used as a standalone item or added to an existing irrigation system. Adjustable spray angle allows a spray area between 18-29m. Sprays up to 14.5m. Heavy duty chrome-plated brass Hozelock-style male KCQ inlet. Ideal for the irrigation of sports turf, ornamental and amenity lawns, amenity vegetation, nurseries and landscapes.
- Water Flow: 1000Ltr/hr
- Adjustable Spray Angle
View all: V-Tuf Garden Sprinklers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Spray Jet Width | Adjustable Spray Jet Width |
| Brand | V-Tuf |
| Colour | Black |
| Construction Material (Landscaping) | Metal |
| Hose Connection Size | 15 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pressure | 5 bar |
| Max. Spray Distance | 14.5 m |
| Model Name | B1.999 |
| No. of Settings | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Water Sprinkler with Mount |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 18-29 m |
| Sprinkler Type | Impact |
| Watering Coverage | 20 m² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fenco Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 5 Tillbridge Lane, Scampton, LN1 2SX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.v-tuf.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Flexrep EU OU |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | E-Residency hub, Ahtri tn 12, Tallinn, 10151, Estonia |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.v-tuf.co.uk/contact-us |