Urfic Constance Fire Rated Latch Lever on Backplate Pair Polished / Satin Brass (3801V)
Brass construction. Modern design with a dual polished and satin brass finish. For internal and external use. Spring performance tested.
- Modern Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Brass Construction
- Suitable Door Thickness:
- 2 Year Guarantee
- For Internal & External Use
- Salt Spray Tested
View all: Urfic Door Handles
Brass construction. Modern design with a dual polished and satin brass finish. For internal and external use. Spring performance tested.
- Modern Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Brass Construction
- Suitable Door Thickness:
- 2 Year Guarantee
- For Internal & External Use
- Salt Spray Tested
View all: Urfic Door Handles
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Urfic |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Polished / Satin Brass |
| Construction Material (Ironmongery) | Brass |
| Door Handle Type | Latch |
| Door Handles Product Type | Latch Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Handle Length | 110 mm |
| Handle Type | Lever on Backplate |
| Internal/External Usage | Internal & External |
| Ironmongery Colour | Brass |
| Ironmongery Design Type | Modern |
| Ironmongery Finish | Dual-Tone |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Constance |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 160 mm |
| Plate Width | 45 mm |
| Product Type | Lever on Backplate |
Product Contents
2 x handles, spindle and fixing screws.