Triton Vitino Mini Rear-Fed Concealed/Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (334FJ)
Chrome cross-handle mixer shower. Automatic shutdown when cold and hot water supply fails.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.2Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
- Exposed & Built-In Option in the Same Box
- Durable Anti-Twist Hose
View all: Triton Showers
Chrome cross-handle mixer shower. Automatic shutdown when cold and hot water supply fails.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.2Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
- Exposed & Built-In Option in the Same Box
- Durable Anti-Twist Hose
View all: Triton Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Triton |
| Built In Valve/Exposed | Concealed/Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 48 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 3.2 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Vitino Mini |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 127 mm |
| Product Height | 530 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 200 mm |
| Range Name | Vitino |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 2.1 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Shower valve, shower kit, shower head, shower hose, instructions and fixings.