Triton Revere Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Mixer Shower (9580F)
Stylish, thermostatic shower with dual controls. Forward facing control levers for ease of use and a large fixed head for increased performance.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.9Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Controls Set into a Rectangular Plate
- Elegant Large Fixed Chrome Shower Head
View all: Triton Showers
Stylish, thermostatic shower with dual controls. Forward facing control levers for ease of use and a large fixed head for increased performance.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.9Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Controls Set into a Rectangular Plate
- Elegant Large Fixed Chrome Shower Head
View all: Triton Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Triton |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 47 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 35 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5.0 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.9 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Revere |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 80 mm |
| Product Depth | 99 mm |
| Product Height | 224 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 120 mm |
| Range Name | Revere |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 200 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 4.26 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Shower valve and fixed shower head.