Triton Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Dual Control Mixer (458JF)
Stylish, thermostatic shower with separate flow and temperature controls. Offers choice between fixed overhead rainfall shower and handset. Maintains consistent, comfortable temperature.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 3.4Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Triton Shower Valves
Stylish, thermostatic shower with separate flow and temperature controls. Offers choice between fixed overhead rainfall shower and handset. Maintains consistent, comfortable temperature.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 3.4Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Triton Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Triton |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 47 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 32 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 3.4 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 80 mm |
| Product Depth | 80 mm |
| Product Height | 224 mm |
| Product Type | Dual Control Mixer |
| Product Width | 120 mm |
| Range Name | Revere |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 195 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 3.8 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Shower valve, face plate, shower heads and shower hose.