Trend PCD/FSB/2606 Multi-Material Saw Blade 260mm x 30mm 6T (944EC)
Trend PCD/FSB/2606 Fibre Cement Circular Saw Blade for use on cement fibreboard, solid laminate and ultra-hard materials. Ideal for Hardie board cladding, Aqua board, Minerit, Eternit and MDF. Featuring Polycrystalline Diamond (PCD) teeth, this 260mm blade with a 30mm bore is designed for exceptional durability and performance. The blade incorporates an anti-kickback design and a positive 12-degree rake angle, ensuring efficient and safer operation with compatible 260mm mitre saws at up to 6000rpm.
- For Mitre Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.4mm
- Coarse Cut
- Polycrystalline Diamond Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Precision-Ground Teeth.
- Triple-Chip Grind
View all: Trend Circular Saw Blades
Trend PCD/FSB/2606 Fibre Cement Circular Saw Blade for use on cement fibreboard, solid laminate and ultra-hard materials. Ideal for Hardie board cladding, Aqua board, Minerit, Eternit and MDF. Featuring Polycrystalline Diamond (PCD) teeth, this 260mm blade with a 30mm bore is designed for exceptional durability and performance. The blade incorporates an anti-kickback design and a positive 12-degree rake angle, ensuring efficient and safer operation with compatible 260mm mitre saws at up to 6000rpm.
- For Mitre Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.4mm
- Coarse Cut
- Polycrystalline Diamond Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Precision-Ground Teeth.
- Triple-Chip Grind
View all: Trend Circular Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 260 mm |
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible with 260mm mitre saws. |
| Compatible Tool Type | Mitre Saws |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2.4 mm |
| Max. RPM | 6000 rpm |
| Model Name | PCD/FSB/2606 |
| Model No | PCD/FSB/2606 |
| Number of Teeth | 6 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Multi-Material |