Trend PCD/FSB/2546 Multi-Material Saw Blade 254mm x 30mm 6T (877EC)
Trend PCD/FSB/2546. PCD-Tipped Saw Blade for use on cement fibreboard, solid laminate and ultra-hard materials. Ideal for Hardie board cladding, Aqua board, Minerit, Eternit and MDF. Featuring precision-ground teeth with a triple-chip grind and a positive rake angle, it ensures clean and accurate cuts. The 254mm x 30mm blade, with its anti-kickback design, is compatible with 254mm table saws and mitre saws, making it a reliable choice for demanding tasks.
- For Mitre & Table Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.4mm
- Coarse Cut
- Polycrystalline Diamond Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Precision-Ground Teeth.
- Triple-Chip Grind
View all: Trend Circular Saw Blades
Trend PCD/FSB/2546. PCD-Tipped Saw Blade for use on cement fibreboard, solid laminate and ultra-hard materials. Ideal for Hardie board cladding, Aqua board, Minerit, Eternit and MDF. Featuring precision-ground teeth with a triple-chip grind and a positive rake angle, it ensures clean and accurate cuts. The 254mm x 30mm blade, with its anti-kickback design, is compatible with 254mm table saws and mitre saws, making it a reliable choice for demanding tasks.
- For Mitre & Table Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.4mm
- Coarse Cut
- Polycrystalline Diamond Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Precision-Ground Teeth.
- Triple-Chip Grind
View all: Trend Circular Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 254 mm |
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible with 254mm table and mitre saws. |
| Compatible Tool Type | Mitre & Table Saws |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2.4 mm |
| Max. RPM | 6000 rpm |
| Model Name | PCD/FSB/2546 |
| Model No | PCD/FSB/2546 |
| Number of Teeth | 6 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Multi-Material |