Trend PCD/FSB/1844 Multi-Material Saw Blade 184mm x 20mm 4T (948EC)
Trend PCD/FSB/1844 PCD Fibre Cement Circular Saw Blade for use on cement fibreboard, solid laminate and ultra-hard materials. Ideal for Hardie board cladding, Aqua board, Minerit, Eternit and MDF. Featuring precision-ground teeth with a triple-chip grind and an anti-kickback design, it ensures efficient and safe operation. Compatible with 184mm circular and plunge saws, it delivers reliable performance at up to 7000rpm.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.2mm
- Coarse Cut
- Polycrystalline Diamond Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Precision-Ground Teeth.
- Triple-Chip Grind
View all: Trend Circular Saw Blades
Trend PCD/FSB/1844 PCD Fibre Cement Circular Saw Blade for use on cement fibreboard, solid laminate and ultra-hard materials. Ideal for Hardie board cladding, Aqua board, Minerit, Eternit and MDF. Featuring precision-ground teeth with a triple-chip grind and an anti-kickback design, it ensures efficient and safe operation. Compatible with 184mm circular and plunge saws, it delivers reliable performance at up to 7000rpm.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.2mm
- Coarse Cut
- Polycrystalline Diamond Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Precision-Ground Teeth.
- Triple-Chip Grind
View all: Trend Circular Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 184 mm |
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible with 184mm Circular and Plunge Saws. |
| Compatible Tool Type | Circular & Plunge Saws |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2.2 mm |
| Max. RPM | 7000 rpm |
| Model Name | PCD/FSB/1844 |
| Model No | PCD/FSB/1844 |
| Number of Teeth | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Multi-Material |