Trend CSB/250/3PK Wood/Plastic TCT Circular Saw Blades 250mm x 30mm 48/60/84T 3 Pack (401HT)
The Trend CSB/250/3PK Circular Saw Blades offer a versatile cutting solution for trade professionals. This 3-pack of 250mm x 30mm TCT blades provides options for various materials, including soft and hard wood, plywood, and plastics, making them ideal for professional carpenters and joiners. Each blade features microgranular tungsten carbide tips for optimum edge retention when cutting abrasive materials. A precision ground, high grade steel plate body ensures flatness and a professional finish, while the anti-kickback design enhances safety during operation. Compatible with circular, plunge, and table saws, these blades are suitable for workshop and site use.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 3mm
- Variable Cut
- Micrograin Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Alternate Top Bevel (ATB) Tooth Form
- Precision Ground Alloy Steel Plate
View all: Trend Circular Saw Blades
The Trend CSB/250/3PK Circular Saw Blades offer a versatile cutting solution for trade professionals. This 3-pack of 250mm x 30mm TCT blades provides options for various materials, including soft and hard wood, plywood, and plastics, making them ideal for professional carpenters and joiners. Each blade features microgranular tungsten carbide tips for optimum edge retention when cutting abrasive materials. A precision ground, high grade steel plate body ensures flatness and a professional finish, while the anti-kickback design enhances safety during operation. Compatible with circular, plunge, and table saws, these blades are suitable for workshop and site use.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 3mm
- Variable Cut
- Micrograin Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Alternate Top Bevel (ATB) Tooth Form
- Precision Ground Alloy Steel Plate
View all: Trend Circular Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 250 mm |
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible for use with circular, plunge and table saws |
| Compatible Tool Type | Circular & Plunge Saws |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 3 mm |
| Max. RPM | 7600, 5500 rpm |
| Model Name | CSB/250/3PK |
| Model No | CSB/250/3PK |
| Number of Teeth | 48/60/84 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Product Type | TCT Circular Saw Blades |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Laminated Boards, Hardwood & Plastics |
Product Contents
3 x 250mm saw blades.