Tower 25mm Galvanised Steel Channel 2m (67599)
Generally used for switch drops and general domestic installations. Protects user from drilling into live cables.
- Galvanised Steel Construction
- Can be Cut to Size By Installer
- Corrosion-Resistant
View all: Tower Cable Channelling
Save75%
€0.35Inc Vat
Was €1.45
Check stock in your local store
This item is store collection only
Generally used for switch drops and general domestic installations. Protects user from drilling into live cables.
- Galvanised Steel Construction
- Can be Cut to Size By Installer
- Corrosion-Resistant
View all: Tower Cable Channelling
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Tower |
| Channel Depth | 8 mm |
| Channel Width | 25 mm |
| Colour | Galvanised Steel |
| Construction Material (Electrical) | Galvanised Steel |
| Cut to Size | Can be Cut to Size By Installer |
| Flexibility | Rigid |
| Length of Pack (Combined) | 2 m |
| Length of Single Piece | 2 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Channel |