Toughbuilt TB-H4-60-SL Straight Aviation Snips 1.1" (2.8cm) (832CL)
The ToughBuilt Straight Long Cut Aviation Snips are designed to create effortless long straight cuts. Forged blades with induction hardened cutting edges deliver up to 10 times more cuts than cast blades. Built for long life and durability.
- Cuts 22ga Stainless Steel
- Titanium-Coated Steel Blades
- Plastic Fixed Plastic Handles
- Locking Handle
- Flush Mount Hardware
- One-Handed Lock Operation
- Lanyard Hole
View all: Toughbuilt Tin Snips
The ToughBuilt Straight Long Cut Aviation Snips are designed to create effortless long straight cuts. Forged blades with induction hardened cutting edges deliver up to 10 times more cuts than cast blades. Built for long life and durability.
- Cuts 22ga Stainless Steel
- Titanium-Coated Steel Blades
- Plastic Fixed Plastic Handles
- Locking Handle
- Flush Mount Hardware
- One-Handed Lock Operation
- Lanyard Hole
View all: Toughbuilt Tin Snips
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Description | Steel Blade |
| Brand | Toughbuilt |
| Cutting Angle | Straight |
| Cutting Capacity | 22 ga |
| Length (Imperial) | 1.1 " |
| Length (Metric) | 2.8 cm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | TB-H4-60-SL |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Aviation Snips |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Aviation Snips |
| Suitable Cutting Material | Stainless Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Steel |
| z1 - UK Manufacturer Name | Toughbuilt |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2nd Floor, Hygeia House, 66 College Road,, London, Middlesex, HA1 1BE |