Titan TTT817GBC 36V 1 x 4.0Ah Li-Ion TXP Brushless Cordless Brushcutter (382PT)
Cordless 2-in-1 brushcutter, ideal for cutting grass, weeds, brush and undergrowth. Includes split shaft and folding handles for compact storage. Covers up to 400m² on one charge.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 3-Tooth Steel Blade Head
- 60min Charge Time
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Titan Grass Trimmers
Cordless 2-in-1 brushcutter, ideal for cutting grass, weeds, brush and undergrowth. Includes split shaft and folding handles for compact storage. Covers up to 400m² on one charge.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 3-Tooth Steel Blade Head
- 60min Charge Time
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Titan Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | TXP |
| Brand | Titan |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | 3-Tooth Steel Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 176.3 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 230 mm |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 300 mm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | TTT817GBC |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 176.3 cm |
| Product Type | Brushcutter |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service on the number below to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 1-800 932 226 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 5.3 kg |
| Vibration Level | 2.4 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
TTT817GBC, blade, safety guard, shoulder strap, 4.0Ah battery and charger.