Titan TTCSP49 50cm 49.3cc Petrol Chainsaw (162XF)
Powerful chainsaw with Easy-Start technology, reducing the pulling effort required. Perfect for the larger logging and tree felling requirements of all gardens. Supplied with Oregon bar and chain, and zip-carry bag with thick padding for protection for convenient storage of saw, oils and spare parts.
- 50cm Bar
- Oregon Full-Complement Micro-Chisel Chain
- 49.3cc 2-Stroke Single Cylinder Engine
- Anti-Vibration System
- Automatic Chain Lubrication
- Kickback Brake Operates in Under 0.1sec
- 2 Year Guarantee
View all: Titan Chainsaws
Powerful chainsaw with Easy-Start technology, reducing the pulling effort required. Perfect for the larger logging and tree felling requirements of all gardens. Supplied with Oregon bar and chain, and zip-carry bag with thick padding for protection for convenient storage of saw, oils and spare parts.
- 50cm Bar
- Oregon Full-Complement Micro-Chisel Chain
- 49.3cc 2-Stroke Single Cylinder Engine
- Anti-Vibration System
- Automatic Chain Lubrication
- Kickback Brake Operates in Under 0.1sec
- 2 Year Guarantee
View all: Titan Chainsaws
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bar Length (Imperial) | 20 " |
| Bar Length (Metric) | 50 cm |
| Brand | Titan |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.058 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1.47 mm |
| Chain Pitch | 0.325 " |
| Chain Speed | 23.1 m/sec |
| Engine Oil Supplied/Required | Any 2-Stroke Oil Required |
| Engine Size (cc) | 49.3 cc |
| Fuel Tank Capacity | 0.55 Ltr |
| Fuel Type Garden Power | Petrol |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | TTCSP49 |
| No. of Drive Links | 78 |
| No. of Engine Strokes | 2-Stroke |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Petrol |
| Product Length | 425 mm |
| Product Returns Note | Due to health and safety reasons we cannot accept the return of this product unless all petrol and oil have been drained (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Chainsaw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service on the number below to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 1-800 932 226 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 99.68 dBA |
| Tool Weight | 5.54 kg |
| Vibration Level | 7.82 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
TTCSP49, Oregon guide bar, Oregon chain, guide bar cover, premium carry bag, 2-inlet mixing bottle, spark plug socket, screwdriver and file.