Time 3183Y Black 3-Core 1.5mm² Flexible Cable 50m Drum (588FJ)
50m black 3-core cable provides consistent signal delivery for general use. Durable PVC jacket. Suitable for indoor signal routing where interference reduction and stable transmission are important.
- Black PVC Sheathed Cable
- Brown, Blue & Green/Yellow Cores
- 27 Strands Per Core
- Suitable for Washing Machines & Extension Leads
View all: Time Cable
50m black 3-core cable provides consistent signal delivery for general use. Durable PVC jacket. Suitable for indoor signal routing where interference reduction and stable transmission are important.
- Black PVC Sheathed Cable
- Brown, Blue & Green/Yellow Cores
- 27 Strands Per Core
- Suitable for Washing Machines & Extension Leads
View all: Time Cable
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Time |
| Cable Code | 3183Y |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 50 m |
| Cable Product Type | Flexible |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 300/500 V |
| Coil or Drum | Drum |
| Conductor Area | 1.5 mm² |
| External Diameter | 8.1 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Operating Temperature | -15 °C |
| Model No | SF588FJ |
| No. of Cable Cores | 3-Core |
| No. of Strands Per Core | 27 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pitacs Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Bradbourne Point, Bradbourne Drive, Tilbrook, Milton Keynes, MK7 8AT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.pitacs.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Representative Service |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street Lower, Dublin, DO2 XE80, Ireland |