Timco Hex Socket Timber Frame Construction & Landscaping Screws 6.7mm x 250mm 50 Pack (880KG)
Designed as an alternative to the traditional coach screw, mainly used for timber to timber applications. Coated with a multi-layer corrosion-resistant plating to withstand 1000 hours salt spray test and lubrication designed to enhance screw insertion time. Ideal for external applications.
- Hex Socket for a Secure Driving Force
- 50° Deep Single Thread
- Green Organic Coating
- Carbon Steel Construction
- Multi-Coating for Rust Resistance in Pressure-Treated Timber
- Partially Threaded
View all: Timco Timber Screws
Save22%
€48.95Inc Vat
Was €63.05
0 in stock in Dublin - Kylemore Road | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Designed as an alternative to the traditional coach screw, mainly used for timber to timber applications. Coated with a multi-layer corrosion-resistant plating to withstand 1000 hours salt spray test and lubrication designed to enhance screw insertion time. Ideal for external applications.
- Hex Socket for a Secure Driving Force
- 50° Deep Single Thread
- Green Organic Coating
- Carbon Steel Construction
- Multi-Coating for Rust Resistance in Pressure-Treated Timber
- Partially Threaded
View all: Timco Timber Screws
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Timco |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Construction Material (Screws) | Carbon Steel |
| Head Type | Socket |
| Head Type Description | Hex Socket for a Secure Driving Force |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 50 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Type | Timber Frame Construction & Landscaping Screws |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Coating | Multi-Coating for Rust Resistance in Pressure-Treated Timber |
| Screw Diameter | 6.7mm |
| Screw Diameter (mm) | 6.7 mm |
| Screw Finish | Green Organic Coating |
| Screw Length | 250mm |
| Screw Length (mm) | 250 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | No Pre-Drilling Required |
| Screwdriver Type | Hex |
| Thread Length | Partially Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | TIMCO House, Green Lane, Wardle, Nantwich, CW5 6BJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@timco.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | PO Box 13675, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@timco.ie |