Thor Dead Blow Hammer 2lb (0.9kg) (392KF)
Coated die-cast aluminium alloy head with a rubber grip and twin screw-in faces. Hollow die-cast head is partially filled with steel shot to add to the weight, prevent rebound and deliver dead blows of maximum force.
- Aluminium Head
- Nylon & Fibreglass Rubber-Coated Grips
- 44mm Soft Face
View all: Thor Hammers
Coated die-cast aluminium alloy head with a rubber grip and twin screw-in faces. Hollow die-cast head is partially filled with steel shot to add to the weight, prevent rebound and deliver dead blows of maximum force.
- Aluminium Head
- Nylon & Fibreglass Rubber-Coated Grips
- 44mm Soft Face
View all: Thor Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Thor |
| Hammer & Axes Handle Type | Nylon & Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Specialist |
| Head Weight (Band) | 0-4lb |
| Head Weight (Imperial) | 2 lb |
| Head Weight (Metric) | 0.9 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | THO1414 |
| Overall Length | 310 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Dead Blow Hammer |
| Strike Face Diameter | 44 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Thor Hammer Company limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Highlands Road, Shirley, West Midlands, B90 4NJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Thor Hammer Company limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Goods In, Suite 73139, Slevacska 476/2A, Rumburk, 40801, Czech Republic |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |