Thomas Dudley Ltd 290mm Single S7 Cascade 1 1/2" (8121F)
1-piece cascade siphon. Convertible 6, 7 and 9Ltr adjustable flushing volumes. Compatible with most lever-operated cisterns. LL HL cone rings supplied.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Water Efficient
- Manufactured in the UK
- Single-Flush
- Adjustable Flushing Volumes
- Suitable for Low Level Use
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
1-piece cascade siphon. Convertible 6, 7 and 9Ltr adjustable flushing volumes. Compatible with most lever-operated cisterns. LL HL cone rings supplied.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Water Efficient
- Manufactured in the UK
- Single-Flush
- Adjustable Flushing Volumes
- Suitable for Low Level Use
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Thomas Dudley Ltd |
| Compatible Cistern Description | Compatible with Most Lever-Operated Cisterns |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Flush Type | Single |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Operating Temperature | 3 to 25 °C |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 290 mm |
| Product Type | S7 Cascade |
| Valve Product Type | Siphons |
| Volume | 6/7/9 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 295 Birmingham New Road, Dudley, DY1 4SJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 104 Lower Bagot Street, Dublin 2, DO2 Y940, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk/tyde/ |
Product Contents
Siphon, backnut, seal, coupling nut, washer, lever c-link, low level and high-level cone rings.