Sync Energy Link 4G 1 Port 7.4KWW Mode 3 Type 2 Socket Surface / Recessed EV Charger (Metal Control Box) Silver (756EC)
The Sync Energy Link EV charger provides a smart and compact electric vehicle charging solution for domestic properties. This 7.4kW Type 2 EV charger offers flexible installation with options for recessed or surface mounting, making it ideal for various home setups where space optimisation is key. It delivers reliable single-phase dynamic charging for electric and hybrid vehicles. Connectivity features include 4G, Wi-Fi, and LAN, alongside app control for real-time monitoring and tariff optimisation, supporting efficient and cost-effective charging. Supplied with durable metal control box with overload, PEN, and fault protection.
- Works with - iOS App - Android App
- 230V AC Charging
- Type 2 Socket (Cable Not Supplied)
- Integrated DC Fault Protection
- UV-Stabilised & Weather-Resistant
- IP65
- Must be Fitted by a Qualified and Registered Installer
- IK10 Impact Resistance
- Recessed Or Surface Mounting
- Hub Not Required
View all: Sync Energy Electric Vehicle Charging
The Sync Energy Link EV charger provides a smart and compact electric vehicle charging solution for domestic properties. This 7.4kW Type 2 EV charger offers flexible installation with options for recessed or surface mounting, making it ideal for various home setups where space optimisation is key. It delivers reliable single-phase dynamic charging for electric and hybrid vehicles. Connectivity features include 4G, Wi-Fi, and LAN, alongside app control for real-time monitoring and tariff optimisation, supporting efficient and cost-effective charging. Supplied with durable metal control box with overload, PEN, and fault protection.
- Works with - iOS App - Android App
- 230V AC Charging
- Type 2 Socket (Cable Not Supplied)
- Integrated DC Fault Protection
- UV-Stabilised & Weather-Resistant
- IP65
- Must be Fitted by a Qualified and Registered Installer
- IK10 Impact Resistance
- Recessed Or Surface Mounting
- Hub Not Required
View all: Sync Energy Electric Vehicle Charging
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| AC/DC Voltage & Charging | 230V AC Charging |
| Brand | Sync Energy |
| Cable Entry Points | Bottom & Rear |
| Charging Mode | Mode 3 |
| Colour | Silver |
| Communication Protocol | WiFi |
| Compatible with Solar Panels | Compatible with Solar PV Panels |
| Construction Material (Electrical) | Polycarbonate |
| Current Rating | 6-32 A |
| Display Type | Without Display |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| EV Plug Type | Type 2 |
| EV Product Type | Stations |
| Fitting Requirements | Must be Fitted by a Qualified and Registered Installer |
| Frequency Band (Smart) | 2.4Ghz |
| Hertz (Hz) | 50-60hz Hz |
| IK Rating | IK10 |
| IP Rating | IP65 |
| Initial Connection Network | 4G & Wired via Ethernet & WiFi |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Link 4G |
| Model No | EVL7MSG-01 |
| Mount Type | Surface or Recess Mounted |
| Network Standards (Full) | 4G & Wired via Ethernet & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| No. of Phases | Single-Phase |
| No. of Ports | 1 Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Type | Type 2 Socket |
| Power Rating (Watts Kw) | 7.4KW W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 122 & 101 mm |
| Product Height | 176 & 316 mm |
| Product Type | Surface / Recessed EV Charger (Metal Control Box) |
| Product Width | 176 & 231 mm |
| RFID Card Included | RFID Card Not Supplied |
| Resistant Type | UV-Stabilised & Weather-Resistant |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Standby Power Consumption | 4 W |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Temperature Range | -25 - +55 °C |
| Total Product Weight | 5.59 kg |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stafford Park 1, Telford, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Parcela 12 - Nave 1 A - Pol. Ind. Can Balmes, Sta Maria de Palautordera, Barcelona, Barcelona, 08460, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |