Swirl Solent Riser Rail Set Chrome (911PG)
Stainless steel and ABS construction. Simply designed riser rail and silicone-faced, easy-to-clean hand shower.
- 3-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Modern Design
View all: Swirl Shower Kits & Riser Rails
Save23%
€19.45Inc Vat
Was €25.45
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Stainless steel and ABS construction. Simply designed riser rail and silicone-faced, easy-to-clean hand shower.
- 3-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Modern Design
View all: Swirl Shower Kits & Riser Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Stainless Steel & ABS |
| Design Type | Modern Design |
| Hose Bore Size | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | With Flow Regulator: 9.88 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Solent |
| No. of Spray Patterns | 3-Spray Patterns |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Riser Rail Set |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Total Product Weight | 0.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shower rail, hand shower, shower hose, soap dish and hose clipper.