Swirl Chrome-Plated 701mm Deck Mounted Dual Control Thermostatic Shower Mixer Tap (660JF)
Stylish 2-in-1 design includes shower with longer reach and forceful spray. Easy to divert between bath fill and shower using separate flow and temperature controls. Shower offers 5 different jet types and rub-clean nozzles for easy cleaning. Deck mount elbows allow bath-edge installation and includes adjustable handset holder.
- 2 Year Guarantee
- Double Lever Operation
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome-Plated
- Waste Not Supplied
View all: Swirl Bathroom Taps
Stylish 2-in-1 design includes shower with longer reach and forceful spray. Easy to divert between bath fill and shower using separate flow and temperature controls. Shower offers 5 different jet types and rub-clean nozzles for easy cleaning. Deck mount elbows allow bath-edge installation and includes adjustable handset holder.
- 2 Year Guarantee
- Double Lever Operation
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome-Plated
- Waste Not Supplied
View all: Swirl Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome-Plated |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 12 Ltr/min for bath spout and 4.8 Ltr/min for handset at 1 bar Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Connecting Pipes |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 180 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 235 mm |
| Product Height | 701 mm |
| Product Type | Bathroom Shower Tap |
| Product Width | 272 mm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Bath shower mixer with 122mm shower head, fittings and fixings.