Swann SWIFI-LEAK-GL Wi-Fi Flood & Leak Detector (485RT)
Compact and weatherproof. Long cable allows maximum flexibility in positioning to detect and notify in the event of water leaks. Suitable for use on taps, washing machines, basins, bath tubs and pipes as well as in kitchen and laundry areas. Easy to set up, connect to Wi-Fi and receive push notifications within 8 seconds from event. Can be integrated into a complete security system, managed on the Swann Security app to receive alerts. Can also be connected to Swann indoor siren. Includes adhesive mounting sticker and 2 x AAA batteries.
- Temperature Range: -20 - 60°C
- Battery-Powered
- Low Battery Indicator
- Install Anywhere
- Quick Response
- 2 Year Guarantee
View all: Swann Plumbing Testing Equipment
Compact and weatherproof. Long cable allows maximum flexibility in positioning to detect and notify in the event of water leaks. Suitable for use on taps, washing machines, basins, bath tubs and pipes as well as in kitchen and laundry areas. Easy to set up, connect to Wi-Fi and receive push notifications within 8 seconds from event. Can be integrated into a complete security system, managed on the Swann Security app to receive alerts. Can also be connected to Swann indoor siren. Includes adhesive mounting sticker and 2 x AAA batteries.
- Temperature Range: -20 - 60°C
- Battery-Powered
- Low Battery Indicator
- Install Anywhere
- Quick Response
- 2 Year Guarantee
View all: Swann Plumbing Testing Equipment
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 2 x AAA Batteries Supplied |
| Brand | Swann |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | No IP Rating |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Temperature | 60 °C |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Model Name | SWIFI-LEAK-GL |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Depth | 42 mm |
| Product Height | 20 mm |
| Product Type | Wi-Fi Flood & Leak Detector |
| Product Width | 80 mm |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Swann Communications (Europe) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Cannon Harnett Court (1st Floor), Warren Park, Stratford Road, Milton Keynes, MK12 5NF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@swann.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alju Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Molenweg 93, Oss, 5349 AC, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | uksales@swann.com |