Summit Steel Jerry Can Green 20Ltr (850YM)
Summit jerry can crafted from high-quality, durable materials designed to withstand tough conditions while ensuring liquids are safely contained. Suitable for petrol or diesel only. Built for reliability, with a tight-sealing cap to prevent leaks and spills, and an ergonomic handle for comfortable carrying and pouring. The jerry can lid may be stiff upon first use, this will ease with use. Due to the internal rustproof lining the Jerry Can may have an odour when opened, this is normal and will not affect the fuel that is added. Summit steel spout available separately.
- Robust Construction
- High Quality Steel for Maximum Durability
- Suitable for Petrol or Diesel Only
- Leak-Proof Design
- Easy Handling
- Compatible With Summit Steel Spout
View all: Summit Fuel Pumps & Cans
Summit jerry can crafted from high-quality, durable materials designed to withstand tough conditions while ensuring liquids are safely contained. Suitable for petrol or diesel only. Built for reliability, with a tight-sealing cap to prevent leaks and spills, and an ergonomic handle for comfortable carrying and pouring. The jerry can lid may be stiff upon first use, this will ease with use. Due to the internal rustproof lining the Jerry Can may have an odour when opened, this is normal and will not affect the fuel that is added. Summit steel spout available separately.
- Robust Construction
- High Quality Steel for Maximum Durability
- Suitable for Petrol or Diesel Only
- Leak-Proof Design
- Easy Handling
- Compatible With Summit Steel Spout
View all: Summit Fuel Pumps & Cans
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Colour | Green |
| Construction Material (Car & Van) | Steel |
| Litre Capacity | 20 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 462 mm |
| Product Height | 372 mm |
| Product Type | Jerry Can |
| Product Width | 157 mm |