Straight Extendable Shower Curtain Rail Aluminium Black 1100-2000mm (636RE)
Extendable curtain rod can be adjusted from 110-200cm to match any shower size. Features screwless installation using twist and lock mechanism and end cap. Not recommended for loading heavy weights.
- Powder-Coated
- 20mm Diameter
- Visible Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: Nira
View all: Unbranded Shower Curtain Rails
Extendable curtain rod can be adjusted from 110-200cm to match any shower size. Features screwless installation using twist and lock mechanism and end cap. Not recommended for loading heavy weights.
- Powder-Coated
- 20mm Diameter
- Visible Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: Nira
View all: Unbranded Shower Curtain Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Black |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Extendable | Extendable |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | Nira |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | - mm |
| Product Diameter | 20 mm |
| Product Length | 1100-2000 mm |
| Product Type | Extendable Shower Curtain Rail |
| Shape | Straight |
| Total Product Weight | 368 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |