Stanley Ratchet Screwdriver Bit Set 21 Pieces (2701J)
3-position ratchet with tri-lobular bi-material handle and rubber overmould grip for maximum torque and comfort. Magnetic bit holder for efficient holding and rapid changing of bits.
- Chrome Vanadium Steel Blades
- Soft-Grip Handle
- Bit Storage Cartridge for Easy Access
View all: Stanley Screwdrivers
3-position ratchet with tri-lobular bi-material handle and rubber overmould grip for maximum torque and comfort. Magnetic bit holder for efficient holding and rapid changing of bits.
- Chrome Vanadium Steel Blades
- Soft-Grip Handle
- Bit Storage Cartridge for Easy Access
View all: Stanley Screwdrivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bit Holder Size | 1/4" Hex |
| Blade Material | Chrome Vanadium Steel |
| Brand | Stanley |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Carrying Facility | Without Carrying Facility |
| Magnetism | Magnetised |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | STHT0-62574 |
| Overall Length | 298 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 21 |
| Product Type | Screwdriver Bit Set |
| Screwdriver Blade Length (Band) | 0-99mm |
| Screwdriver Product Type | Ratchet |
| Screwdriver Tip Size | Mixed |
| Screwdriver Tip Type | Mixed |
Product Contents
Ratchet handle and 20 x bits (3 x slotted (4, 5 and 6mm), 3 x Phillips (1, 2 and 3mm), 5 x TX (T6, T8, T10, T15 and T20), 3 x Square (SQ1, SQ2 and SQ3) and 6 x Socket (6, 7, 8, 9, 10 and 11mm)).