Stanley Modular Rolling Toolbox (909KH)
Weather-resistant 3-in-1 portable workshop solution with heavy duty 7" wheels and auto-lock front stacking latch. Contains an extra-large deep bin for safe storage of power tools and hardware, a medium-sized tool box with removable tote tray and a shallow tool box for small parts and accessories. 45kg load capacity.
- Plastic Construction
- Carrying Handles & Wheels
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Self-Contained System
- 45kg Load Capacity
- Heavy Duty Wheels
- Water & Weather-Resistant
View all: Stanley Tool Storage Systems
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Weather-resistant 3-in-1 portable workshop solution with heavy duty 7" wheels and auto-lock front stacking latch. Contains an extra-large deep bin for safe storage of power tools and hardware, a medium-sized tool box with removable tote tray and a shallow tool box for small parts and accessories. 45kg load capacity.
- Plastic Construction
- Carrying Handles & Wheels
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Self-Contained System
- 45kg Load Capacity
- Heavy Duty Wheels
- Water & Weather-Resistant
View all: Stanley Tool Storage Systems
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Castor/Wheel Type | Heavy Duty Wheels |
| Colour | Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Access) | Plastic |
| Height (Imperial) | 29 " |
| Height (Metric) | 740 mm |
| Length (Imperial) | 19 1/2 " |
| Length (Metric) | 500 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 45 kg |
| Model No | STST83319-1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Modular Rolling Toolbox |
| Resistant Type | Water & Weather-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolbox Sets |
| Width (Imperial) | 15 1/2 " |
| Width (Metric) | 400 mm |