Stanley FatMax Mobile Chest (5580G)
Water-resistant tool chest with metal rail inserts for loading additional equipment on top with bungee cords. Built-in stopper to hold the top-loaded equipment in place when dragging the chest. Professional metal latches with padlock eyes for added security. Removable vertical storage for hand tools. Thick rubber-coated durable 7" wheels.
- Polythene Construction
- Extendable Handle & Wheels
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Non-Stacking
- 50kg Load Capacity
- Transport Wheels
- Water-Resistant
- Integrated V-Groove on Lid for Sawing & Cutting
- Removable Vertical Storage
- Padlock Eyes for Added Security
View all: FatMax Plastic Toolboxes
Water-resistant tool chest with metal rail inserts for loading additional equipment on top with bungee cords. Built-in stopper to hold the top-loaded equipment in place when dragging the chest. Professional metal latches with padlock eyes for added security. Removable vertical storage for hand tools. Thick rubber-coated durable 7" wheels.
- Polythene Construction
- Extendable Handle & Wheels
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Non-Stacking
- 50kg Load Capacity
- Transport Wheels
- Water-Resistant
- Integrated V-Groove on Lid for Sawing & Cutting
- Removable Vertical Storage
- Padlock Eyes for Added Security
View all: FatMax Plastic Toolboxes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Castor/Wheel Type | Transport Wheels |
| Colour | Black |
| Construction Material (Access) | Polythene |
| Height (Imperial) | 20 3/4 " |
| Height (Metric) | 525 mm |
| Length (Imperial) | 29 1/2 " |
| Length (Metric) | 750 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 50 kg |
| Model No | FMST1-73601 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Mobile Chest |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Chests |
| Width (Imperial) | 20 3/4 " |
| Width (Metric) | 525 mm |