Stanley FatMax Hard Base Tool Bag 18" (76628)
18" (457mm). Heavy duty, 600 denier fabric tool bag with leather reinforcements for long lasting durability. Includes interior tool loops.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 6 x External & 5 x Internal Pocket(s)
- Rigid & Waterproof Plastic Base
View all: FatMax Tool Bags
18" (457mm). Heavy duty, 600 denier fabric tool bag with leather reinforcements for long lasting durability. Includes interior tool loops.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 6 x External & 5 x Internal Pocket(s)
- Rigid & Waterproof Plastic Base
View all: FatMax Tool Bags
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Colour | Black/Yellow |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Height (Imperial) | 10 1/4 " |
| Height (Metric) | 260 mm |
| Length (Imperial) | 18 " |
| Length (Metric) | 457 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 20 kg |
| No. of Pockets | 11 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 6 x External & 5 x Internal Pocket(s) |
| Product Type | Hard Base Tool Bag |
| Resistant Type | Waterproof |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Width (Imperial) | 9 " |
| Width (Metric) | 230 mm |