Stanley Contractor Grade Riveter 10 1/4" (260mm) (47871)
Heavy duty contractor-grade riveter.
- Suitable for 2, 3, 4 & 5mm Rivets
- Compatible with Aluminium, Steel & Stainless Steel Rivets
- Steel Body
- Rubber Handle
- Clip Lock
- Powder-Coated Finish
- Removable Ejector Spring
- 4 x Nose Pieces & Wrench
- Long Handles
View all: Stanley Staplers & Riveters
Heavy duty contractor-grade riveter.
- Suitable for 2, 3, 4 & 5mm Rivets
- Compatible with Aluminium, Steel & Stainless Steel Rivets
- Steel Body
- Rubber Handle
- Clip Lock
- Powder-Coated Finish
- Removable Ejector Spring
- 4 x Nose Pieces & Wrench
- Long Handles
View all: Stanley Staplers & Riveters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Stanley |
| Compatible Rivet Sizes | 2, 3, 4 & 5mm Rivets |
| Compatible Rivet Type | Aluminium, Steel & Stainless Steel Rivets |
| Length (Imperial) | 10 1/4 " |
| Length (Metric) | 260 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 6-MR100 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Contractor Grade Riveter |
| Rivets Included | Rivets Not Included |