Stanley 20m LED Festoon Lights 80W 6400lm 240V (956RV)
The Stanley 20m LED festoon lights provide robust and efficient temporary lighting for various work environments. These durable 240V festoon lights are ideal for illuminating construction sites, workshops, and temporary work areas, offering a bright 6000K cool white light. Featuring 10 integrated 8W LED bulbs, the system delivers 6400 lumens across its 20-metre length, offering broad uniform lighting. An IP44 rating and impact-resistant design provides reliability. Easy installation on scaffolding, walkways or fencing is achieved with integrated hanging hooks and 20 supplied cable ties, making these mains-powered lights a practical solution for trade professionals.
- 10 x Bulb Holders
- IP44: For Indoor Use
- 6400lm
- Impact-Resistant
- Up to 25,000 Hours Life
- Light Size: H62 x W120 x W90mm
- Distance Between Heads: 1800mm
- 6000K Cool White Light for Clear Visibility
- Easy Mounting with Integrated Hooks & Cable Ties
View all: Stanley Site Lighting 110v
The Stanley 20m LED festoon lights provide robust and efficient temporary lighting for various work environments. These durable 240V festoon lights are ideal for illuminating construction sites, workshops, and temporary work areas, offering a bright 6000K cool white light. Featuring 10 integrated 8W LED bulbs, the system delivers 6400 lumens across its 20-metre length, offering broad uniform lighting. An IP44 rating and impact-resistant design provides reliability. Easy installation on scaffolding, walkways or fencing is achieved with integrated hanging hooks and 20 supplied cable ties, making these mains-powered lights a practical solution for trade professionals.
- 10 x Bulb Holders
- IP44: For Indoor Use
- 6400lm
- Impact-Resistant
- Up to 25,000 Hours Life
- Light Size: H62 x W120 x W90mm
- Distance Between Heads: 1800mm
- 6000K Cool White Light for Clear Visibility
- Easy Mounting with Integrated Hooks & Cable Ties
View all: Stanley Site Lighting 110v
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 20 m |
| Cable Supplied | Cable Supplied |
| Colour | Yellow |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP44 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | 0 |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | 0 |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 10 x Integrated LED Light Bulb Supplied |
| Light Spacing | 1800 mm |
| Lm | 6400 lm |
| Lm Band | 5001-7500 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 80 W |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Consumption | 80 W |
| Power Consumption (Band) | 76W or Greater |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 20 m |
| Product Type | Festoon Lights |
| Protection Class | Class II |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 10 |
| Transformer | Transformer Not Required |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
Product Contents
Festoon lights and cable ties (20).