Stanley 2-10-099 Retractable Knife (72804)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product. Not available for Mail Order or Same Day Delivery.
Retractable knife with 155mm die-cast body and multi-position sliding blade. Shaped for comfort. Blade storage in handle. Supplied with 3 trimming blades (available separately). Takes trimming, hooked, angled, concave, convex and laminate blades.
- Untreated Steel Blade
- Starlock Hex Wrench Blade Change
- 3 Blades Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Blade Guard Not Supplied
- Die-Cast Zinc Metal Handle
View all: Stanley Knives
€9.75Inc Vat
23 in stock in Dublin - Glasnevin | Change store
This item is store collection only
Retractable knife with 155mm die-cast body and multi-position sliding blade. Shaped for comfort. Blade storage in handle. Supplied with 3 trimming blades (available separately). Takes trimming, hooked, angled, concave, convex and laminate blades.
- Untreated Steel Blade
- Starlock Hex Wrench Blade Change
- 3 Blades Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Blade Guard Not Supplied
- Die-Cast Zinc Metal Handle
View all: Stanley Knives
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 2 " |
| Blade Length (Metric) | 62 mm |
| Blade Material | Steel |
| Blade Width (Imperial) | 0.025 " |
| Blade Width (Metric) | 0.65 mm |
| Brand | Stanley |
| Knife Action | Retractable |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | 2-10-099 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Knife |
| Tool Blade Change Facility | Starlock Hex Wrench Blade Change |