Stabila 96-2 Spirit Level 16" (40cm) (634RG)
Tough aluminum profile with reinforcing ribs, and the Stabila locked vial system, for high stability and secure hold. 2 x vertical vials allow readings to be taken in any position. Removable end caps allow exact positioning and marking right up into the corners.
- Rigid Aluminium Profile
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Accurate to ± 0.75mm/m in Reverse Position
- Shock-Absorbing Removable End Caps
- 2 Year Guarantee
View all: Stabila Spirit Levels
Tough aluminum profile with reinforcing ribs, and the Stabila locked vial system, for high stability and secure hold. 2 x vertical vials allow readings to be taken in any position. Removable end caps allow exact positioning and marking right up into the corners.
- Rigid Aluminium Profile
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Accurate to ± 0.75mm/m in Reverse Position
- Shock-Absorbing Removable End Caps
- 2 Year Guarantee
View all: Stabila Spirit Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stabila |
| Length (Imperial) | 16 " |
| Length (Metric) | 40 cm |
| Level Product Type | Spirit |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | ± 0.5 mm/m |
| Model Name | 96-2 |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spirit Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stabila |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | HYDE Ltd, Sterling Road, Shirley, B90 4LZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stabila |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Gustav Ullrich GmbH, Landauer Str. 45, 76855 Annweiler, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |