Soft-Close Toilet Seat Polypropylene White (952FH)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Polypropylene. Quick-release, soft-close toilet seat with adjustable hinge.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 139-167mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 419-445419-445 x 360mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Polypropylene. Quick-release, soft-close toilet seat with adjustable hinge.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 139-167mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 419-445419-445 x 360mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Polypropylene |
| Fixing Width Range | 139-167 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 419-445 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 360 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.7 kg |
| Width Banding | 360-364mm |