Smith & Locke Murlough Fire Rated Lever Lock Door Handles Pair Brushed Nickel (855HY)
The Smith and Locke Murlough lever lock door handles are a pair of internal door handles, offering secure locking for various applications. These contemporary brushed nickel door handles are constructed from robust aluminium and steel, ensuring durability and a modern aesthetic. They are fire rated for 30 and 60 minutes, making them suitable for commercial offices, residential properties, or public buildings where fire safety is paramount. Designed for timber doors between 35-45mm thick, they are compatible with a mortice sashlock and come supplied with all necessary fixings for a complete installation.
- Contemporary Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Aluminium & Steel Construction
- Suitable Door Thickness: 35-45mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Mortice Sashlock
- 2 Year Guarantee
- For Internal Use
View all: Smith and Locke Door Handles
The Smith and Locke Murlough lever lock door handles are a pair of internal door handles, offering secure locking for various applications. These contemporary brushed nickel door handles are constructed from robust aluminium and steel, ensuring durability and a modern aesthetic. They are fire rated for 30 and 60 minutes, making them suitable for commercial offices, residential properties, or public buildings where fire safety is paramount. Designed for timber doors between 35-45mm thick, they are compatible with a mortice sashlock and come supplied with all necessary fixings for a complete installation.
- Contemporary Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Aluminium & Steel Construction
- Suitable Door Thickness: 35-45mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Mortice Sashlock
- 2 Year Guarantee
- For Internal Use
View all: Smith and Locke Door Handles
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Brushed Nickel |
| Construction Material (Ironmongery) | Aluminium & Steel |
| Door Handle Type | Lock |
| Door Handles Product Type | Lock Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixing Centre | 165 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Handle Length | 118 mm |
| Handle Type | Lever on Backplate |
| Internal/External Usage | Internal |
| Intumescent Protection Supplied | Required (Sold Separately) |
| Ironmongery Colour | Nickel |
| Ironmongery Design Type | Contemporary |
| Ironmongery Finish | Brushed |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Murlough |
| PZ Centre | 57 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 185 mm |
| Plate Width | 40 mm |
| Product Type | Lever Lock Door Handles |
| Suitable Door Thickness | 35-45 mm |
| Suitable Lock/Latch Type | Suitable with Mortice Sashlock |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |