Smith & Locke Hasp & Staple Silver Zinc-Plated 120mm (938VE)
Silver, zinc-plated hasp and staple, constructed from high quality steel, ensuring longevity in wet weather conditions. Simple, practical design. Easy to install with concealed fixings for security. Ideal for use in a variety of doors, including cabinets, windows, drawers, lockers, pet gates, and toolboxes. 120mm.
- Zinc-Plated Steel Construction
- Easy to Install
- Concealed Fixings
- Can be Used in Wet Weather
View all: Smith and Locke Hasp & Staple
Silver, zinc-plated hasp and staple, constructed from high quality steel, ensuring longevity in wet weather conditions. Simple, practical design. Easy to install with concealed fixings for security. Ideal for use in a variety of doors, including cabinets, windows, drawers, lockers, pet gates, and toolboxes. 120mm.
- Zinc-Plated Steel Construction
- Easy to Install
- Concealed Fixings
- Can be Used in Wet Weather
View all: Smith and Locke Hasp & Staple
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Construction Material (Ironmongery) | Zinc-Plated Steel |
| Finish | Silver Zinc-Plated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 120 mm |
| Product Thickness | 1.5 mm |
| Product Type | Hasp & Staple |
| Product Width | 30 mm |
| Staple Hole Size | 12.25 mm |