Smith & Locke Bungee & Rachet Tie-Down Set with S-Hooks 12 Pieces (797XT)
Easy to use and durable ratchet. Suitable for tying down or securing large, bulky and awkwardly-shaped loads during transit. Can also be used outdoors to secure camps, tents, tarps and canopies. Features quick-release function and weather-resistant, polyester webbing. Strong and stretchable multi-purpose bungee cords can be used to secure lighter loads. Supplied in a storage tub.
- 20kg Bungee Working Load
- 250kg Ratchet Strap Working Load
- Quick-Release Function
View all: Smith and Locke Ratchet Straps & Lashing
Easy to use and durable ratchet. Suitable for tying down or securing large, bulky and awkwardly-shaped loads during transit. Can also be used outdoors to secure camps, tents, tarps and canopies. Features quick-release function and weather-resistant, polyester webbing. Strong and stretchable multi-purpose bungee cords can be used to secure lighter loads. Supplied in a storage tub.
- 20kg Bungee Working Load
- 250kg Ratchet Strap Working Load
- Quick-Release Function
View all: Smith and Locke Ratchet Straps & Lashing
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Bungee Working Load | 20 kg |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Hook End Description | S-Hooks |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Min. Bungee Breaking Strength | 40 kg |
| Min. Ratchet Strap Breaking Strength | 500 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 12 |
| Product Type | Bungee & Rachet Tie-Down Set |
| Ratchet Strap Working Load | 250 kg |
| Strap Length | 5 m |
| Strap Width | 25 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
5m x 25mm ratchet with S-hooks, 5m x 25mm endless ratchet, 2.5m x 25mm cambuckles (2) and 8mm bungee cords (400 (2), 600 (2), 800 (2) and 1000mm (2)).