Skil AG1E3921CA 20V Li-Ion PWRCORE 20 5" Cordless Angle Grinder - Bare (856KG)
Powerful cordless angle grinder compatible with discs of 125mm. Ideal for easy and controlled grinding and cutting. Clic system allows for easy guard adjustment, without a key, so sparks can be directed in any direction. 3-position adjustable side handle. Integrated wrench storage. Electronic soft-start for a gradual run-up to maximum speed without kickback. Ergonomic design with soft-grip ensures extra working comfort. Spindle-lock system for easy disc changing and replacement.
- Adjustable Guard
- 3-Position Side Handle
- Aluminium Gearbox Housing
- M14 Spindle Thread
- Fan-Cooled Motor
- Anti-Self-Locking Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Skil Angle Grinders
Powerful cordless angle grinder compatible with discs of 125mm. Ideal for easy and controlled grinding and cutting. Clic system allows for easy guard adjustment, without a key, so sparks can be directed in any direction. 3-position adjustable side handle. Integrated wrench storage. Electronic soft-start for a gradual run-up to maximum speed without kickback. Ergonomic design with soft-grip ensures extra working comfort. Spindle-lock system for easy disc changing and replacement.
- Adjustable Guard
- 3-Position Side Handle
- Aluminium Gearbox Housing
- M14 Spindle Thread
- Fan-Cooled Motor
- Anti-Self-Locking Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Skil Angle Grinders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Bare Unit Product Type | Angle Grinders |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | PWRCORE 20 |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | Skil |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Disc Bore Size | 22 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | AG1E3921CA |
| No Load Speed | 8500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 20 V |
| Product Length | 285 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Anti-Self-Locking Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.64 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Chervon Europe Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 34 Bridge Street, Reading, RG1 2LU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.skil.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Skil BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rithmeesterpark 22A1, Breda, 4838GZ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.skil.com |
Product Contents
AG1E3921CA, safety guard, side handle and wrench.