Sentinel Eliminator Vortex250 Central Heating System Filter & Chemical Pack 22mm (534PK)
Ultra-compact filter for powerful magnetic filtration of system debris, bundled with Sentinel X100 inhibitor; a heavy duty inhibitor to protect against limescale and corrosion. Suitable for hard, soft and artificially softened water. Helps prevent the formation of hydrogen gas.
- 2 Year Guarantee
- Protects Against Limescale & Corrosion
- Suitable for All System Metals
- pH Neutral Formulation
- Ensures Optimum System Efficiency
View all: Sentinel Central Heating Filters
Ultra-compact filter for powerful magnetic filtration of system debris, bundled with Sentinel X100 inhibitor; a heavy duty inhibitor to protect against limescale and corrosion. Suitable for hard, soft and artificially softened water. Helps prevent the formation of hydrogen gas.
- 2 Year Guarantee
- Protects Against Limescale & Corrosion
- Suitable for All System Metals
- pH Neutral Formulation
- Ensures Optimum System Efficiency
View all: Sentinel Central Heating Filters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sentinel |
| Filter Depth | 81 mm |
| Filter Height | 110 mm |
| Filter Length | 148 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name/No | Eliminator Vortex250 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Central Heating System Filter & Chemical Pack |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 22 mm |
Product Contents
Eliminator Vortex250 and X100 inhibitor (1Ltr).