Sentinel Eliminator Vortex 300 Water Treatment Filter 22mm (486FG)
Protects heating systems against damaging debris that can build up over time. Combines powerful magnetic filtration technology with a compact easy to fit body. Equipped with dual-seals, an anti-tamper drain valve and a 360° positionable T-piece.
- 2 Year Guarantee
- High Quality Brass Valves
- Powerful 9000 Gauss Magnet Assembly
- Quick to Install
- Quick & Easy to Clean
View all: Sentinel Central Heating Filters
€126.95Inc Vat
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Protects heating systems against damaging debris that can build up over time. Combines powerful magnetic filtration technology with a compact easy to fit body. Equipped with dual-seals, an anti-tamper drain valve and a 360° positionable T-piece.
- 2 Year Guarantee
- High Quality Brass Valves
- Powerful 9000 Gauss Magnet Assembly
- Quick to Install
- Quick & Easy to Clean
View all: Sentinel Central Heating Filters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sentinel |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Eliminator Vortex 300 |
| Model No | Eliminator Vortex 300 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 200 mm |
| Product Length | 152 mm |
| Product Type | Water Treatment Filter |
| Product Width | 120 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 22 mm |
Product Contents
Filter and 2 x 22mm isolation valves.